wxHexEditor - en to ja_JP translation catalogue (387 entries)

en: %d records changed.
ja_JP: %d のレコードが変更されました。

en: &About
ja_JP: このソフトウェアについて

en: &Close
ja_JP: 閉じる

en: &Edit
ja_JP: 編集

en: &File
ja_JP: ファイル

en: &Help
ja_JP: ヘルプ

en: &New
ja_JP: 新規

en: &Open
ja_JP: 開く

en: &Quit
ja_JP: 終了

en: &Redo
ja_JP: やり直し

en: &Save
ja_JP: 保存

en: &Undo
ja_JP: 取り消す

en: &View
ja_JP: 表示

en: ARE YOU SURE?
ja_JP: 本当に?

en: Access Invalid
ja_JP: アクセスが無効です

en: Access:
ja_JP: アクセス :

en: Address
ja_JP: アドレス

en: Allow editing by Data Interpreter Panel
ja_JP: データインタープリタパネルで編集が可能です

en: Are you sure about resetting colours?
ja_JP: 色を再設定してもよろしいですか?

en: As BigEndian
ja_JP: ビッグエンディアンとして

en: As UTF-8
ja_JP: UTF-8として

en: Assembler Source
ja_JP: アセンブラソース

en: Assembly Type
ja_JP: アセンブリの種類

en: Auto show tag panel if tags detected
ja_JP: タグ自動表示タグパネルが検出されました

en: Background Colour
ja_JP: 背景色

en: Backup
ja_JP: バックアップ

en: Backup Speed :
ja_JP: バックアップ速度 :

en: Backup operation completed.
ja_JP: バックアップ操作が完了しました。

en: Big Endian
ja_JP: ビッグエンディアン

en: Binary
ja_JP: バイナリ

en: Block Size: %
ja_JP: ブロックサイス : %

en: Block Size: N/A
ja_JP: ブロックサイス : N/A

en: Branches the given location
ja_JP: ブランチは指定された位置

en: Bug Reporting
ja_JP: バグ報告

en: Byte View
ja_JP: バイト表示

en: Bytes
ja_JP: バイト

en: Bytes Per Line
ja_JP: 行あたりのバイト数

en: Bytes Per Line Limit
ja_JP: バイトごとの行制限

en: C/C++ Source
ja_JP: C/C++ ソース

en: CPU Vendor
ja_JP: CPUのベンダ

en: Calculate
ja_JP: 計算する

en: Calculate Checksum
ja_JP: チェックサムを計算する

en: Calculating Checksum
ja_JP: チェックサムを計算

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cannot calculate checksum of an empty file.
ja_JP: 空のファイルのチェックサムを計算することはできません。

en: Cannot open dropped file:
ja_JP: ドロップされたファイルを開くことができません :

en: Cannot read hash file!
ja_JP: ハッシュファイルを読み取ることができません!

en: Character Encoding Family:
ja_JP: 文字エンコーディングファミリー :

en: Character Encoding:
ja_JP: 文字エンコーディング :

en: Checksum File Detected
ja_JP: 検出されたチェックサムファイル

en: Checksum Results
ja_JP: チェックサムの結果

en: Choose a file for editing
ja_JP: 編集するファイルを選択してください

en: Choose a file for export TAGs
ja_JP: タグエクスポート用のファイルを選択してください

en: Choose a file for import TAGs
ja_JP: インポートタグ用のファイルを選択してください

en: Choose a file for save as
ja_JP: 名前を付けて保存するファイルを選択してください

en: Choose a file for saving dump
ja_JP: ダンプを保存するファイルを選択してください

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clipboard could not be opened.
ja_JP: クリップボードを開けませんでした。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close File
ja_JP: ファイルを閉じる

en: Close current file
ja_JP: 現在のファイルを閉じる

en: Colours
ja_JP: 色

en: Compare
ja_JP: 比較する

en: Compare Files
ja_JP: ファイルの比較

en: Comparing files...
ja_JP: ファイルの比較...

en: Comparison Panel
ja_JP: 比較パネル

en: Comparison Results
ja_JP: 比較結果

en: Comparison Speed :
ja_JP: 比較速度 :

en: Connect files for scrolling
ja_JP: スクロールするのにファイルを接続

en: Copies selection
ja_JP: 選択領域をコピー

en: Copies selection in special format
ja_JP: 特殊な形式で選択領域をコピー

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy As
ja_JP: 形式を指定してコピー

en: Copy As :
ja_JP: コピー :

en: Copy Block
ja_JP: ブロックをコピー

en: Copy Selected Block As
ja_JP: 選択したブロックとしてコピー

en: Copy To Clipboard Error
ja_JP: エラーをクリップボードにコピー

en: CopyAs
ja_JP: 形式を指定してコピー

en: Creates a new file
ja_JP: 新しいファイルを作成

en: Creates empty tag with Random Color.
ja_JP: ランダムな色と空のタグが作成されます。

en: Critical Error. File pointer is not empty!
ja_JP: 重大なエラーが発生しました ファイルポインタは空ではありません!

en: Current File
ja_JP: 現在のファイル

en: Cursor Offset:
ja_JP: カーソルオフセット :

en: Cursor Value: %u
ja_JP: カーソル値 : %u

en: Custom Hex Formating
ja_JP: カスタム16進数フォーマット

en: Cut
ja_JP: 切り取り

en: Cut Block
ja_JP: ブロックを切り取り

en: Cuts a selection
ja_JP: 選択範囲を切り取ります

en: Cuts selected block and copies to clipboard
ja_JP: ブロックを選択して切り取り、クリップボードにコピー

en: Data Interpreter
ja_JP: データインタープリタ

en: DataInterpreter
ja_JP: データインタープリタ

en: Decimal
ja_JP: 10進数

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Block
ja_JP: ブロックの削除

en: Deletes selected block
ja_JP: 選択したブロックを削除

en: Deletes selection
ja_JP: 選択範囲を削除

en: Destination :
ja_JP: 保存先 :

en: Device Image Tools
ja_JP: デバイスイメージツール

en: Device:
ja_JP: デバイス :

en: Devices
ja_JP: デバイス

en: Different bytes
ja_JP: 別のバイト

en: Direct Write
ja_JP: 直接書き込み

en: Disassembler Panel
ja_JP: 逆アセンブラパネル

en: Disassembly Bit Mode
ja_JP: 逆アセンブリ ビットモード

en: Disk/Partition Backup
ja_JP: ディスク/パーティション バックアップ

en: Disk/Partition Backup Tool
ja_JP: ディスク/パーティション バックアップツール

en: Disk/Partition Erase
ja_JP: ディスク/パーティション 消去

en: Disk/Partition Erase Tool
ja_JP: ディスク/パーティション 削除ツール

en: Disk/Partition Restore
ja_JP: ディスク/パーティション 復元

en: Disk/Partition Restore Tool
ja_JP: ディスク/パーティション 復元ツール

en: Do not show this again.
ja_JP: これを再び表示しない。

en: Do you want to own the file?
ja_JP: ファイルを所有したいですか?

en: Do you want to save file?
ja_JP: ファイルを保存しますか?

en: Do you want to save this file?
ja_JP: このファイルを保存しますか?

en: Donate
ja_JP: 寄付

en: Donate some money to author as a return!
ja_JP: 作者へのリターンとしていくらかのお金を寄付してください!

en: Download new wxHexEditor
ja_JP: 新しいwxHexEditorをダウンロード

en: Dump cannot saved as
ja_JP: ダンプとして保存することはできません

en: ERROR!
ja_JP: エラ－!

en: ERROR!: Disk space is smaller than the image file.
ja_JP: エラー : ディスクの空き領域はイメージファイルよりも小さいです。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Enable
ja_JP: 有効

en: Enter File Size:
ja_JP: ファイルサイズを入力 :

en: Enter PID:
ja_JP: プロセスIDを入力 :

en: Enter hex value(s) for fill
ja_JP: 埋める用の16進数(複数可)を入力してください

en: Erase
ja_JP: 消去

en: Erase Speed :
ja_JP: 消去速度 :

en: Erase With
ja_JP: 消去する

en: Erase operation completed.
ja_JP: 消去操作が完了しました。

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error on Comparison
ja_JP: 比較のエラー

en: Error on Write operation to Process RAM
ja_JP: プロセスRAMへの書き込み操作エラー

en: Error on writing to backup image.
ja_JP: バックアップイメージへの書き込み時にエラー。

en: Error!
ja_JP: エラー!

en: Error, File #1 cannot open.
ja_JP: エラー ファイル #1 は開くことができません。

en: Error, File #2 cannot open.
ja_JP: エラー ファイル #2 は開くことができません。

en: Error, Save File cannot open.
ja_JP: エラー 保存したファイルは開くことができません。

en: Error, Save File is not selected.
ja_JP: エラー 保存するファイルが選択されていません。

en: Export TAGs
ja_JP: タグのエクスポート

en: FATAL ERROR
ja_JP: 致命的なエラー

en: File #1
ja_JP: ファイル #1

en: File #1 :
ja_JP: ファイル #1 :

en: File #1 is not readable.
ja_JP: ファイル #1 を読み取ることができません。

en: File #2
ja_JP: ファイル #2

en: File #2 :
ja_JP: ファイル #2 :

en: File #2 is not readable.
ja_JP: ファイル #2 を読み取ることができません。

en: File Corrupt!
ja_JP: 破損ファイル!

en: File Has Changed!
ja_JP: ファイルが変更されました!

en: File Hash:
ja_JP: ファイルハッシュ :

en: File Mode
ja_JP: ファイルモード

en: File Save
ja_JP: ファイルを保存

en: File Save Error
ja_JP: ファイル保存エラー

en: File Save Error.
ja_JP: ファイル保存エラー。

en: File To Hash:
ja_JP: 計算するファイル :

en: File Verified.
ja_JP: 検証済みファイル。

en: File cannot create!
ja_JP: ファイルが作成できません!

en: File cannot open in this mode :
ja_JP: ファイルはこのモードで開くことができません :

en: File cannot open.
ja_JP: ファイルを開くことができません。

en: File cannot read!
ja_JP: ファイルを読み取ることが出来ません。

en: File cannot save as
ja_JP: ファイルとして保存することはできません

en: File cannot saved. Operation Cancelled
ja_JP: ファイルは保存できません 操作はキャンセルされました。

en: File does not exists at path:
ja_JP: ファイルが存在しません パス:

en: File has some insertion/deletions. You cannot save this file-self (yet). Please use SaveAs.
ja_JP: ファイルはいくつかの挿入/削除を持っています。このファイル自身を（まだ）保存することはできません。名前を付けて保存を使用してください。

en: File in Read Only mode. Cannot save file.
ja_JP: ファイルは読み取り専用モードです ファイルを保存することができません。

en: File is not changed. Nothing to save.
ja_JP: ファイルは変更されていません 保存するものがありません。

en: File is not readable by permissions.
ja_JP: ファイルは読み取り可能ではありません。

en: File load error!.
    File closed but not opened while access change. For avoid corruption close the program
ja_JP: ファイルの読み込みに失敗しました!
    ファイルは閉じられており開かれていませんが、ファイル破損を避ける場合はプログラムを終了させてください。

en: File save in progress
ja_JP: ファイル保存の進行中

en: File:
ja_JP: ファイル :

en: Fill
ja_JP: 埋める

en: Fill Dialog
ja_JP: 埋める

en: Fill Selection
ja_JP: 選択領域を埋める

en: Fill selection blocks
ja_JP: 選択したブロックを埋める

en: Find
ja_JP: 検索

en: Find & Replace
ja_JP: 検索 & 置換

en: Find All
ja_JP: すべて検索

en: Find All Done!
ja_JP: 検索がすべて完了しました!

en: Find Some Bytes
ja_JP: 一部のバイトを検索

en: Find and replace
ja_JP: 検索して置換

en: Finding Some Bytes...
ja_JP: 数バイトを検索中…

en: Finding matches...
ja_JP: 一致するものを検索中...

en: For switching XORView Thru mode, all Undo&Redo buffer will reset and non-saved changes will discarded.
    Also you can't use methods that changes file size (like delete and inject) with XORView Thru mode enabled.
ja_JP: XORViewスルーモードに切り替えるために、全ての"元に戻す"や"やり直し"がリセットされ、未保存の変更は破棄されます。
    また、XORViewスルーモードが有効になっている間、ファイルサイズを変更する方法を使用することはできません。(削除や挿入は可)

en: Foreground Colour
ja_JP: 前景色

en: Format Error!
ja_JP: フォーマットエラー!

en: Found %d matches.
ja_JP: 一致が%d件見つかりました。

en: From beginning
ja_JP: 最初から

en: From end
ja_JP: 端から

en: From here
ja_JP: ここから

en: Full Text
ja_JP: 全文

en: Go to Offset
ja_JP: オフセットへ行く

en: Go!
ja_JP: ゴー!

en: GoTo
ja_JP: 行く

en: HTML format
ja_JP: HTMLフォーマット

en: HTML with TAGs
ja_JP: HTMLのタグ

en: Hash File:
ja_JP: ハッシュファイル :

en: Hash Result
ja_JP: ハッシュ結果

en: Hash Speed :
ja_JP: ハッシュ速度 :

en: Hex
ja_JP: 16進数

en: Hex Colors:
ja_JP: 16進数色 :

en: Hex Control
ja_JP: 16進数コントロール

en: Import TAGs
ja_JP: タグのインポート

en: Include Hex Part
ja_JP: 16進数を一部を含む

en: Include Offset Part
ja_JP: オフセット部を含める

en: Include Text Part
ja_JP: テキストを一部含む

en: Info
ja_JP: 情報

en: InfoPanel
ja_JP: 情報パネル

en: Injection!
ja_JP: インジェクション!

en: Insert
ja_JP: 挿入

en: Insert Block
ja_JP: ブロックの挿入

en: Inserts new bytes to cursor location
ja_JP: カーソル位置に新しいバイトを挿入します

en: Internet
ja_JP: インターネット

en: Language:
ja_JP: 言語

en: License Agreement
ja_JP: 使用許諾契約書

en: MB/s
ja_JP: MB/秒

en: MD2 (slow!)
ja_JP: MD2 (遅い!)

en: MD5 File detected. Do you request MD5 verification?
ja_JP: MD5ファイルが検出されました MD5の検証を要求していますか?

en: Match Case
ja_JP: 大文字と小文字を区別する

en: Merge sections if close as
ja_JP: マージセクションを閉じた場合

en: N/A on this OS (yet)
ja_JP: 不明なOS (まだ)

en: Name:
ja_JP: 名前 :

en: New File
ja_JP: 新しいファイル

en: New Tag
ja_JP: 新しいタグ

en: New file
ja_JP: 新しいファイル

en: New wxHexEditor Version!
ja_JP: 新しいバージョンのwxHexEditor !

en: New wxHexEditor version %s is available!
ja_JP: wxHexEditor バージョン %s が利用可能です!

en: Next Sector
ja_JP: 次のセクタ

en: No Recent File
ja_JP: 最近のファイルがありません

en: Not Available
ja_JP: 使用できない

en: Not Enought RAM
ja_JP: RAMが十分ではありません

en: Nothing found!
ja_JP: 何か見つかりました!

en: Notice!: This command will increase the file size and will generate too much overhead on file save.
    How many bytes do you want to inject to location to offset location %lld?
ja_JP: 注意 : このコマンドを実行するとファイルサイズが大きくなります ファイルを保存する上で多くのオーバーヘッドが発生します。
    あなたは位置 %lld にどれだけのバイトを注入したいですか?

en: Notice: Checksum includes non-saved changes.
ja_JP: 注意 : チェックサムは保存されていない変更が含まれています。

en: Offset
ja_JP: オフセット

en: Offset Control
ja_JP: オフセットコントロール

en: Open
ja_JP: 開く

en: Open &Recent
ja_JP: 最近使ったファイルを開く

en: Open Disk Device
ja_JP: ディスクデバイスを開く

en: Open File
ja_JP: ファイルを開く

en: Open Process RAM
ja_JP: プロセスのRAMを開く

en: Open RAM Device
ja_JP: RAMデバイスを開く

en: Open a file
ja_JP: ファイルを開く

en: Operation Complete
ja_JP: 操作を完了

en: Operation cancelled!
ja_JP: 操作はキャンセルされました!

en: Option:
ja_JP: オプション :

en: Options
ja_JP: オプション

en: Others
ja_JP: その他

en: Paste
ja_JP: 貼り付け

en: Paste Block
ja_JP: ブロックを貼り付

en: Paste clipboard to cursor location
ja_JP: カーソルの位置にクリップボードの内容を貼り付け

en: Path:
ja_JP: パス :

en: Please change file permissons or run this program with root privileges
ja_JP: ファイルのパーミッションを変更したり、root権限でこのプログラムを実行してください。

en: Please change file permissons or run this program with root privileges.
ja_JP: ファイルのパーミッションを変更したり、root権限でこのプログラムを実行してください。

en: Please enter XOR key as
ja_JP: XORキーを入力してください

en: Please enter process identification number.
ja_JP: プロセスIDを入力してください。

en: Please indicate file size in decimal.
ja_JP: 10進数でファイルサイズを入力してください。

en: Please restart program for changes.
ja_JP: 変更を有効にするためにプログラムを再起動してください。

en: Please wait while backing up disk/partition image.
ja_JP: ディスク/パーティションイメージをバックアップしています しばらくお待ちください。

en: Please wait while calculating checksum.
ja_JP: チェックサムを計算しています しばらくお待ちください。

en: Please wait while erasing disk/partition image.
ja_JP: ディスク/パーティションイメージを消去するまでお待ちください。

en: Please wait while restoring disk/partition.
ja_JP: ディスク/パーティションを復元するまでお待ちください。

en: Preferences
ja_JP: 環境設定

en: Press enter to make changes!
ja_JP: 変更を加えるためにEnterキーを押してください!

en: Previous Sector
ja_JP: 前のセクタ

en: Process cannot open.
ja_JP: プロセスを開くことが出来ません

en: Quad Hex
ja_JP: 4つ区切りの16進数

en: Quick Tag
ja_JP: クイックタグ

en: Quit the application
ja_JP: アプリケーションを終了する

en: Raw Hex
ja_JP: 生16進数

en: Read Only
ja_JP: 読み取り専用

en: Recursive custom hex format pattern
ja_JP: カスタム16進数フォーマットパターン

en: Redo
ja_JP: やり直す

en: Remaining differences not shown.
ja_JP: 残りの違いが示されていないません。

en: Remove
ja_JP: 削除する

en: Replace
ja_JP: 置換

en: Replace All
ja_JP: すべて置換

en: Replace:
ja_JP: 置換 :

en: Report bugs for smashing them!
ja_JP: バグを粉々に砕くためにバグを報告してください!

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Reset Colour Values to Default
ja_JP: カラーをデフォルトにリセット

en: Resetting Hex Colours
ja_JP: 16進数色のリセット

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Restore Speed :
ja_JP: 復元速度 :

en: Restore operation completed.
ja_JP: 復元操作が完了しました。

en: Results copied to the clipboard.
ja_JP: 結果をクリップボードにコピーしました。

en: Reverts last undo
ja_JP: 最後の元に戻すを取り消す

en: SHA1 File detected. Do you request SHA1 verification?
ja_JP: SHA1ファイルが検出されました SHA1の検証を要求していますか?

en: SHA256 File detected. Do you request SHA256 verification?
ja_JP: SHA256ファイルが検出されました SHA256の検証を要求していますか?

en: Same bytes
ja_JP: 同じバイト

en: Sans
ja_JP: 無し

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save &As
ja_JP: 名前を付けて保存

en: Save As Dump
ja_JP: ダンプとして保存

en: Save File
ja_JP: ファイルの保存

en: Save Results to File
ja_JP: 結果をファイルに保存

en: Save as
ja_JP: 名前を付けて保存

en: Save current file as...
ja_JP: 現在のファイルを名前を付けて保存

en: Save modifications
ja_JP: 変更を保存

en: Save selections as a file
ja_JP: ファイルとして選択を保存

en: SaveAs File
ja_JP: ファイルに保存

en: Saving file
ja_JP: ファイルに保存中

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search For
ja_JP: 検索対象

en: Search Panel
ja_JP: 検索パネル

en: Search Results
ja_JP: 検索結果

en: Search Speed :
ja_JP: 検索速度 :

en: Search and Replace sizes are not equal!
    Replacing with different size are not supported yet.
ja_JP: 検索と置換の文字数が等しくありません! 
    異なる文字数での置き換えはまだサポートされていません。

en: Search as
ja_JP: 検索対象

en: Search backwards
ja_JP: 後方検索

en: Search value not found
ja_JP: 検索した値が見つかりません

en: Search:
ja_JP: 検索 :

en: Sector
ja_JP: セクタ

en: Sector Count:
ja_JP: セクターカウント :

en: Sector Size:
ja_JP: セクターサイズ :

en: Select a file
ja_JP: ファイルを選択します

en: Selected Block: %
ja_JP: 選択したブロック : %

en: Selected Block: N/A
ja_JP: 選択したブロック : N/A

en: Selected block bigger than limit.
ja_JP: 選択されたブロックは制限よりも大きいです。

en: Selection Colour
ja_JP: 選択色

en: Selection Colours:
ja_JP: 選択色 :

en: Selection Foreground Colour
ja_JP: 選択範囲の前景色

en: Set Selection Block End
ja_JP: 選択ブロックの終了を設定

en: Set Selection Block Start
ja_JP: 選択ブロックの開始を設定

en: Show info about this application
ja_JP: このアプリケーションに関する情報を表示する

en: Showing Page: %
ja_JP: 表示ページ : %

en: Size:
ja_JP: サイズ :

en: Sorry, this program supports up to 500K differences.
ja_JP: 申し訳ありませんがこのプログラムでは500Kまでの違いをサポートします。

en: Source :
ja_JP: ソース :

en: Special Hex
ja_JP: 特殊16進数

en: Stop comparison after
ja_JP: 後の比較を停止する

en: Switching to XORView Thru mode will reset Undo&Redo buffer. Unsaved changes will be discarded.
     Note also that you can't use methods that change file size (like delete and inject) while XORView Thru mode is active.
ja_JP: XORViewスルーモードへの切り替えは、全ての"元に戻す"や"やり直し"をリセットし、保存されていない変更は破棄されます。
    XORViewスルーモードがアクティブになっているときは、ファイルサイズを変更を使用できないことにも注意してください(削除や挿入は可)。

en: TAG Panel
ja_JP: タグパネル

en: TAG file cannot be saved to default location.
    Do you want to Export TAGs file?
ja_JP: タグのファイルを既定の場所に保存できません。
    タグファイルのエクスポートをしますか?

en: TAGS cannot be imported from
ja_JP: タグからインポートすることはできません

en: TAGs Cannot Be Saved!!
ja_JP: タグが保存されていない!

en: TAGs cannot be exported to
ja_JP: タグにエクスポートすることはできません

en: TAGs cannot be exported to file :
ja_JP: タグは次のファイルにエクスポートすることができません :

en: Tag Dialog
ja_JP: タグダイアログ

en: Tag Edit
ja_JP: タグ編集

en: TagPanel
ja_JP: タグパネル

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text Control
ja_JP: テキストコントロール

en: There is no TAGs to Export in current active file!
ja_JP: 現在アクティブなファイルにエクスポートするタグがありません!

en: This function finds some different values at file. Usefull for finding non-null sections at disks.
ja_JP: この関数はファイルの異なった値を検索します ディスクにnull以外の部分を見つけるのに便利。

en: This mode will write changes every change to file DIRECTLY.
ja_JP: このモードでは、すべての変更内容を直接ファイルに書き込みます。

en: This part doesn't exist at compared file
ja_JP: この部分は比較したファイルが存在しません。

en: Toolbar
ja_JP: ツールバー

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Type of branch
ja_JP: ブランチの種類

en: Undo
ja_JP: 取り消す

en: Undo last operation
ja_JP: 最後の操作を元に戻す

en: Unknown error on "stat -c %U
ja_JP: 不明なエラーが発生 "stat -c %U

en: Unsigned
ja_JP: 符号なし

en: Value is not hexadecimal!
ja_JP: 値は16進数ではありません!

en: Value must be even digit!
ja_JP: 値は偶数でなければなりません!

en: View your XOR encrypted file without decrypting!
ja_JP: 復号化せずにXOR暗号化されたファイルを表示します!

en: WARNING!
ja_JP: 警告!

en: WARNING! THIS OPERATION WILL DESTROY EVERY INFORMATION AT :
ja_JP: 警告! この操作はすべての情報を破壊します :

en: WARNING!: Disk space is bigger than the image file. 
    Remaining space will remain untouched.
ja_JP: 警告! : ディスクの空き容量よりも大きいイメージ ファイル。
    残りのスペースはそのままです。

en: WARNING:
    The text you are copying includes a null character
    (00 in the hex pane) and will be truncated!
    
    If copying to another file in wxHexEditor you
    should copy from the Hex pane, not the text pane
ja_JP: 警告:
    あなたがコピーしているテキストはNull文字が含まれており
    (16進数で00)切り捨てられます！ 
    
    あなたがwxHexEditorから別のファイルにコピーする場合は、
    16進ウィンドウではなく、テキストペインからコピーする必要があります

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Warning!
ja_JP: 警告!

en: WiKi format
ja_JP: Wikiフォーマット

en: WiKi with TAGs
ja_JP: Wikiのタグ

en: With Space
ja_JP: スペースを含める

en: With this option enabled, compared files will always show same address location.
ja_JP: このオプションを有効にすると比較したファイルは常に同じアドレスが表示されます。

en: Wrap around
ja_JP: ラップアラウンド

en: Write Speed :
ja_JP: 書き込み速度 :

en: Writeable
ja_JP: 書き込み可能

en: Wrong input: %d please retry...
ja_JP: 間違った入力 : %d 再試行してください...

en: XORKey:
ja_JP: XORキー:

en: XORView Thru
ja_JP: XORView スルー

en: XORView Thru Warning
ja_JP: XORView スルー 警告

en: XORView Thru Warning!
ja_JP: XORView スルー 警告!

en: You can also try to own the file temporarily (requires root's password.)
ja_JP: あなたも一時的にファイルを所有することができます (rootのパスワードが必要)

en: You have no RAM to copy this data.
ja_JP: このデータをコピーするRAMがありません。

en: You have tried to copy more than 10 MB of data.
    Copying above 10 MB to clipboard is not allowed.
    Only internal copy buffer used!
ja_JP: 10MB以上のデータをコピーしようとしています。
    10MBを超えるクリップボードへのコピーは許可されていません 
    内部でのみコピーバッファが使用されます!

en: You needed administration privileges to see available devices
ja_JP: 利用可能なデバイスを表示するには管理者権限が必要です

en: Zebra Colour
ja_JP: ゼブラカラー

en: Zebra Striping
ja_JP: ゼブラストライプ

en: bytes
ja_JP: バイト

en: hits
ja_JP: ヒット

en: phpBB forum style
ja_JP: phpBBフォーラムスタイル

en: with 0x
ja_JP: 0xを含める

en: wxHexEditor Alpha Development version
ja_JP: wxHexEditor アルファ 開発版

en: wxHexEditor Comparing
ja_JP: wxHexEditor 比較

en: wxHexEditor Searching
ja_JP: wxHexEditor 検索中

en: wxHexEditor is a hex editor for HUGE files and devices.
ja_JP: wxHexEditorは巨大なファイルやデバイス用のバイナリエディタです。
